شهدای روستای طویدره

رویدادها و مناسبت ها

تبلیغات شما


 

 

 

 

ساعت و تاریخ شمسی

پنج شنبه, 06 تیر 1398

روستاي طويدره از نظر تقسيمات کشوري در دهستان کلاردشت از توابع بخش کلاردشت و شهرستان کلاردشت در استان مازندران واقع شده است .

روستاي طويدره با 400 خانوار و جمعيتي معادل 1350 نفر از روستاهاي پرجمعيت کلاردشت محسوب مي شود .

طويدره به لحاظ موقعيت جغرافيايي در 51 درجه و 21 دقيقه طول شرقي و 36 درجه و 24 دقيقه عرض شمالي و در ضلع غربي شهرستان کلاردشت قرار دارد.

اين روستا از سمت شمال به روستاي مکارود ، ازسمت جنوب به تپه گرک، از سمت غرب به جنگل طرح کلاردشت و از سمت شرق به روستاي کرد محله محدود ميگردد . فاصله روستا با مرکز شهر 2 کيلومتر و با شهرستان چالوس 50 کيلومتر ميباشد .

از لحاظ توپوگرافي، اين روستا در منطقه کوهستاني با آب و هواي معتدل مايل به سرد و مرطوب واقع شده که شيب آن از غرب به سمت شرق و با ارتفاع  1450 از سطح دريا واقع است . زبان مردم کردي لکي مي باشد و نيز به زبان مازندراني تسلط کامل دارند .

اين دهکده ييلاقي و سرسبز از مناطق زيبا وخوش آب و هواي مازندران است که به دليل قرار گرفتن در دامنه جنگل و همجنين در مسير راه ارتباطي ارتفاعات مازيچال مانند نگيني بر بلنداي اين ديار مي درخشد .

روستاي زيباي گردشگري طويدره از قدمت تاريخي و فرهنگي طولاني بر خوردار است و داراي مردماني خونگرم و مهمانوازي است که از راه دامداري و فروش مواد لبني روزگار مي گذرانند .

در سال 1394 اين روستا بعنوان نخستين روستاي گردشگري شهرستان کلاردشت و 19 روستای گردشگری استام مازندران معرفي شد .